LibreOffice / OpenOffice Ofis Yazılımı

Ofis yazılımları iş bilgisayarlarında en çok ihtiyaç duyulan yazılımlardandır. Rapor hazırlamadan basit hesaplamalar yapmaya, personel kayıtlarını tutmaktan dilekçe yazmaya kadar gündelik birçok işler bu yazılımlar üzerinde yapılır.

Bu kadar sık kullanılan ve ihtiyaç duyulan ofis yazılımı tercihi yapılırken kurumun yarar/maliyet analizinin göz önünde bulundurulması gerekir. Bir ürün seçimi yapılırken fayda açısından baktığımızda, kullanıcı alışkanlıkları, sorunsuz çalışabilme, uygulamadan beklenenleri karşılama gibi taleplerin karşılanması beklenir.

Özgür birer ofis yazılımı olan LibreOffice ve Apache OpenOffice, bu beklentilerinizi karşılamayı hedefler. Linux, Microsoft Windows ve Mac OS X işletim sistemlerinde kullanılabilir.

Sınırsız Kullanım Sağlar

Lisansı ücretsizdir, deneme süresi yoktur. Dilediğiniz kadar bilgisayara kopyalayabilir, dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

Tutarlı ve Kolay Kullanıma Sahiptir

Basit ve alışılagelmiş bir arayüz sunar. Birçok dosya biçemini destekler. Belgeleri OpenDocument biçemlerinin yanı sıra MS Office, HTML, MathML, XML, WordPerfect gibi biçemlerde açabilir veya kaydedebilir. Örneğin; Microsoft Office 2003 ile kaydedilmiş belgeleri açabilir ve aynı uzantı ile kaydedebilir.

LibreOffice yazılımı içerisinde;

  • Tablolar oluşturabileceğiniz, veriler üzerinde matematiksel, mantıksal işlemler yapabileceğiniz Calc (hesap tablosu),
  • Rapor, dilekçe yazma, dizin, kaynakça oluşturma gibi metin işlemlerini yapabileceğiniz Writer (kelime işlemci),
  • Göze hitap eden sunumlar oluşturabileceğiniz Impress (sunum),
  • Veritabanı oluşturma, sorgu hazırlama ve çalıştırma gibi işlemleri yapabileceğiniz Base (veritabanı),
  • Karmaşık formüller oluşturabileceğiniz ve diğer ofis uygulamalarında kullanabileceğiniz Math (formül),
  • Akış diyagramları oluşturabileceğiniz, iki boyutlu ve üç boyutlu çizimler yapabileceğiniz Draw (çizim) uygulamaları yer almaktadır.